3 lietas, kas Tev jāzina, ja vēlies savu bišu stropu!
“Gribu savu bišu stropu!”. Tikai vienu, varbūt divus vai trīs.. Arvien biežāk gan lauku īpašumos dzīvojošie, gan pilsētnieki mēdz teikt, ka vēlas kļūt tuvāki dabai. Biškopība Latvijā kļūst par aizvien populārāku hobiju, un pavisam saprotamu iemeslu dēļ – savs bišu strops ir gan kā praktiska, gan simboliska vērtība.
Lauku īpašumā bišu drava iederas ne tikai kā skaists ainavas akcents, bet arī atdzīvina senču mantojumu – agrāk klasiska latvieša lauku sēta bez bitēm nebija iedomājama. Toreiz savs medus bija zelta vērtē, burtiski – cieta valūta, kārums un teju vienīgais saldums tumšajos un aukstajos gada mēnešos. Šodien motīvi jau ir citi – populārākais iemesls savam bišu stropam ir saistīts ar brīvā laika pavadīšanas iespējām un vēlmi izzināt dabas noslēpumus, būt tuvāk dabas procesiem. Gribas pašiem piedzīvot un redzēt dainās apdziedāto “bites čaklumiņu”, iedziļināties bišu saimes hierarhijas noslēpumos un, protams, baudīt sava darba saldos augļus - medus, ziedputekšņi un citi bišu produkti no savām bitītēm. Otrs populārākais iemesls savas dravas kārošanai ir vēlme pēc “bezmaksas medus”. Bet – vai tiešām medus no savas dravas būs bez maksas? Esam apkopojuši 3 svarīgas lietas, ko jāņem vērā, ja Tevi interesē kā sākt biškopību un uzsākt savas dravas izveidi.
1. Biškopība prasa laiku – un tā ir laba lieta!
Ideja par skaistu bišu stropu un darbīgām bitītēm tajā, kuras 6 mēnešus gadā čakli strādā un ziemā klusi “čuč” ir mīts. Realitātē bišu kopšana prasa laiku, īpaši vasaras sākumā un rudens pusē. Protams, ziemā var braukt ceļojumā uz siltajām zemēm un savu “bišu saimniecību” apraudzīt reizi mēnesī. Tādēļ būtu ideāli, ja kādam ģimenes loceklim “deg acis” par biškopību un šis nodarbošanās sagādā prieku. Tas taču ir hobijs!
2. Būs nepieciešami finanšu ieguldījumi aprīkojuma iegādei un dravas uzturēšanai.
Šeit gan ir vieta improvizācijai. Visu, sākot ar stropu un bitēm, beidzot ar medus sviedi un atvākojamo dakšiņu, var iegādāties jaunu, kā tikko no “salona”. Vai arī – lietotu stropu sarunāt no kaimiņu onkuļa, bišu spietu noķert kartupeļu grozā kādas dravas tuvumā, izspiest ar rokām medus šūnas(nebūs jāvāko) un krietni ietaupīt(naudu). Izmaksas atkarīgas no jūsu mērķiem, darbotiesprieka un radošuma☺
! Svarīgi – jebkurā gadījumā, drava būs jāuztur, aprīkojums jāatjauno, un laiku pa laikam jārēķinās ar ieguldījumiem.
3. Zināšanas = veselas bites un salds medus
Kur iegūt zināšanas? Mācies pats – Latvijas Biškopības biedrības izdotie bukleti par biškopības tēmām, grāmatas par biškopību, Google, YouTube (angļu vai krievu valodās), pat ChatGPT un, protams, arī sociālie mediji – FB grupa Biškopība, strops.lv. Internetā atrodami dažādi tiešsaistes biškopības kursi.
Mūsu pārliecība ir, ka vislabāk var iemācīties darot! Tādēļ, ja tevi šis interesē, nāc praksē Baļļu dravā! Katru vasaru rīkojam praktiskās apmācības biškopībā, kurās apgūsi ne tikai teoriju, bet arī praktiski vingrināsies pie stropa darboties ar bitēm.